среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PVC wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia plastykoweGniewna na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych upodobań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie WinyloweGostynina na ogrodzenie i bramkę ze sztachet konstruuje się z skał różnorodnego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych kształtach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий