понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą tez za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenia z plastyku stawia się w słonecznych miejscach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Wiele powabu maja także takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek bądź kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastykowe mogą być niezwykle cienkie, choć wypada je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий