пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie uwydatni krawędzi trawy względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Gdy wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie strzeliste a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu. Pamiętajmy także, że jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie dosyć trudne.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawy lub rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych terenach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe placki gleby. Ładnie przycięty niewielki żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie bądź wybujałe zielone ogrodzenia można pozyskać z odmian szpilkowych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go redukować, atoli jego metamorfozę Cis wolno zostawić bez pomocy.Będzie prędko rósł i zachowa filarowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby zielony plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych typów maja klasie o płowych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu nośnego w słońcu, ale nawet w śladu korona drzewa ostają całkiem jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий